Hraniční přechody mezi Českem a Německem představují spojovací bod mezi dvěma zeměmi, kde probíhá přeshraniční doprava. Hraniční přechod má proto zvláštní význam pro mezinárodní obchod a cestovní ruch.
Hranice mezi Německem a Českem se táhne přibližně 810 kilometrů a spojuje tyto dvě země uprostřed Evropy. Ačkoli jsou oba státy členy Evropské unie a podepsaly Schengenskou dohodu, stále existují některé kontroly na hraničních přechodech, zejména pro nákladní dopravu.
Německo a Česko nesdílejí pouze geografickou hranici, ale také pozoruhodnou rozmanitost přírodních krás a kulturních pokladů. Toto úzké spojení usnadňuje řada hraničních přechodů, které nejen umožňují cestování mezi oběma státy, ale také zvou k vzrušujícím dobrodružstvím. Následující přehled představuje několik doporučených hraničních přechodů, které jsou známé nejen svou funkcí spojovacích cest, ale také svou blízkostí k úchvatným přírodním divům.
Mezi nejdůležitější hraniční přechody patří:
Tyto doporučené hraniční přechody mezi Německem a Českem nejen umožňují plynulé cestování, ale také poskytují příležitost k objevování fascinující přírody a kulturní rozmanitosti obou zemí. Hraniční přechody mezi Německem a Českem nejsou jen spojovacími cestami mezi dvěma národy, ale také branami do různých kultur a krajin. Ať už cestujete za obchodem nebo za poznáváním památek a zvuků tohoto regionu, tyto hraniční přechody vám umožní zažít dva světy v jednom dobrodružství.
Následující část vám poskytne přehled o tom, zda potřebujete dálniční známku a zda existují určité zpoplatněné úseky silnic.
V Německu neexistuje zvláštní povinnost dálniční známky pro dálnice. To znamená, že většina dálnic v Německu je bezplatná. Existují však výjimky, jako jsou určité dálniční tunely a mosty, na které se vztahují poplatky. Tyto poplatky slouží k financování a údržbě této speciální infrastruktury a obvykle se platí na mýtných stanicích nebo prostřednictvím elektronických platebních systémů.
Pro vozidla do 3,5 t se neplatí žádné úsekové mýtné. Nákladní automobily však musí na německých dálnicích včetně čerpacích stanic a odpočívadel a na spolkových silnicích platit mýtné. Mýtné pro nákladní automobily lze například uhradit pomocí palubní jednotky (OBU).
Následující část vám poskytne přehled o tom, zda v Česku potřebujete dálniční známku nebo zda musíte platit úsekové mýtné.
V Česku je pro používání dálnic a rychlostních silnic nutná digitální dálniční známka. Tato povinnost platí pro všechna vozidla do 3,5 t. Známku lze zakoupit na většině čerpacích stanic v Česku, ale také na vybraných prodejních místech v Německu, zejména poblíž hranic. Další pohodlnou možností je zakoupit známku online ještě před odjezdem.
Vozidla nad 3,5 t musí platit mýtné na dálnicích, rychlostních silnicích a na označených úsecích silnic 1. třídy. Tyto úseky jsou označeny "M" na žlutém podkladu a mýtné se platí pomocí palubní jednotky (OBU). Povinnost dálniční známky pro vozidla nad 3,5 t neplatí.
Objednejte si svou dálniční známku snadno a pohodlně u nás. Využijte okamžitou platnost digitální známky a vyberte si mezi různými dobami platnosti pro digitální dálniční známku pro Česko.